O projekcie

„DbajMy o H2O” ciąg dalszy – kolejne samorządy przekonane o potrzebie ochrony polskich wód

Zainicjowana przez Burmistrza Wąbrzeźna w 2021 roku akcja samorządowa pod hasłem „DbajMy o H2O” przynosi konkretne rezultaty i poszerza spektrum działania. Spływ z 2021r. z Burmistrzem Wąbrzeźna Tomaszem Zygnarowskim i jego zastępcą Wojciechem Trzcińskim na czele, pragnął spełnić odwieczne żądanie mieszkańców Wąbrzeźna dostępu do morza co zostało udowodnione . Dzisiejsze przedsięwzięcie dotyczy głównie projektu „DbajMy o H2O”.

Spływ kajakowy z Wąbrzeźna do Bałtyku organizowany w lipcu 2021 r. zintegrował kilkanaście polskich samorządów w działaniach na rzecz retencjonowania i ochrony wód w Polsce, które dzisiaj dzielą się swoimi pomysłami na łamach katalogu dobrych praktyk samorządowych w kwestii dbałości o jakość i ochronę wód w ich lokalnych zasobach.

Broszura będzie teraz upowszechniana przez władze Wąbrzeźna przede wszystkim przy okazji kolejnej odsłony spływu kajakowego Wisłą (do pobrania).

Tym razem na kajakach przemierzymy 246 km środkową częścią Wisły, odwiedzając 9 samorządów. Startujemy 10 sierpnia w Otwocku, a kończymy – podczas Festiwalu Wisły – 15 sierpnia  w Toruniu. Tak jak poprzednio – naszym celem jest zwrócenie uwagi samorządowców na potrzebę ochrony wód w ich lokalnych zasobach, ale tym razem będziemy już wzbogaceni o konkretne, sprawdzone i wdrożone propozycje działań.

Tegoroczna, 5-dniowa wyprawa nurtem Wisły odwiedzi następujące miasta i miasteczka: Otwock, Warszawa, Nowy Dwór Mazowiecki, Czerwińsk nad Wisłą, Wyszogród, Płock, Dobrzyń nad Wisłą, Włocławek, Ciechocinek, Lubicz i Toruń. W większości samorządów podpisana zostanie uroczyście deklaracja „DbajMy o H2O”, a włodarze podczas niecodziennego spotkania nad Wisłą będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak wspólnie zadbać o jakość wód w ich okolicy po to, aby mieszkańcy ich miasta mogli cieszyć się dostępem do czystej i zdrowej wody nawet w okresie suszy czy powodzi. Nocleg pod namiotami jest nieodłącznym elementem kajakowych wędrówek i ma swój niepowtarzalny klimat. Dlatego taka forma noclegu będzie także na naszym spływie.

Całość przedsięwzięcia jest finansowana w 100% ze środków pozyskanych od sponsorów, dotacji od Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, wsparcia samorządów i wpłat własnych jego uczestników, więc jest to całkowicie oddolna inicjatywa realizowana wyłącznie w celu popularyzowania potrzeby racjonalnego zarządzania lokalnymi zasobami wody.

Wodnej akcji przyświecać będzie także wątek historyczny – 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Na całej trasie, grupie kajakarzy towarzyszyć będzie tratwa o nazwie „Kopernik”, oklejona hasłami związanymi z 550. rocznicą urodzin naszego wielkiego Rodaka oraz promującymi Szlak Kopernikowski. Realizacja przedsięwzięcia zakończy się bowiem podczas Festiwalu Wisły w Toruniu – miejscu urodzin wielkiego astronoma, którego osiągnięcia i dorobek naukowy są wielką dumą wszystkich Polaków.

Mieszkańców Wąbrzeźna oraz nadwiślańskich miejscowości zapraszamy na brzegi Wisły, a odważnych do dołączenia do spływu.

Skip to content