O projekcie

W roku 2020 obchodziliśmy 100-lecie powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski zakończonego symbolicznymi zaślubinami Polski z Bałtykiem.
Grupa śmiałków, z Burmistrzem Wąbrzeźna Tomaszem Zygnarowskim i jego zastępcą Wojciechem Trzcińskim na czele, pragnie spełnić odwieczne żądanie mieszkańców Wąbrzeźna dostępu do morza i realizuje odważny projekt.
To kajakowa wyprawa Strugą Wąbrzeską, Drwęcą oraz Wisłą do brzegów Bałtyku.
Ten zuchwały plan, zasilany nie tylko siłą własnych mięśni, a wielką determinacją właśnie wkracza w decydującą fazę. Dzięki zaangażowaniu dziesiątek zwykłych ludzi, pasjonatów, samorządowców i biznesmenów realizuje się wielkie marzenie.
Cel jest jasny, choć położony prawie 300km od domu. Droga daleka, choć warta przebycia, przygoda na tyle piękna, by jej kibicować, by ją śledzić, a nawet do niej dołączyć!
Nocleg pod namiotami jest nieodłącznym elementem kajakowych wędrówek i ma swój niepowtarzalny klimat. Dlatego taka forma noclegu będzie także na naszym spływie.
Mieszkańców nadwiślańskich miejscowości zapraszamy na brzegi Wisły, a odważnych do dołączenia do spływu. Niech ten czyn zapadnie w pamięci Pomorza i Kujaw. Niech legendarne hasło z miejskiego graffiti „Wąbrzeźno żąda dostępu do morza” ziści się właśnie teraz!
Ten niezwykły wysiłek to nasz sposób na upamiętnienie 100 lat Wolnej Polski.

Podczas spływu będziemy zachęcać samorządy w całej Polsce do podpisania deklaracji ochrony wód. Przygotowaliśmy specjalną deklarację, pod którą będziemy chcieli zebrać jak najwięcej podpisów wśród włodarzy miast i gmin przez które przebiegać będzie trasa naszego spływu.

Skip to content